
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Temperature Coefficient | 10 ppm/°C |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 8 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 375 µA |
| Quiescent Current | 375 µA |
| Max Supply Current | 375 µA |
| Max Input Voltage | 5.6 V |
| Reference Type | Series |
| Nominal Supply Current | 265 µA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Initial Accuracy | 0.1 % |
| Shunt Current | 8 mA |
Stock: 1225
Distributors
pcbx
Unit Price$2.55966
Ext.Price$2.55966
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.55966 | $2.55966 |
| 10 | $1.93983 | $19.39830 |
| 25 | $1.78338 | $44.58450 |
| 50 | $1.69708 | $84.85400 |
| 100 | $1.61496 | $161.49600 |
| 300 | $1.54773 | $464.31900 |
| 500 | $1.48330 | $741.65000 |
| 1000 | $1.43970 | $1439.70000 |
| 3000 | $1.41426 | $4242.78000 |
| 5000 | $1.38926 | $6946.30000 |
